1 Ağustos 2015 Cumartesi

Okudum-Ejderhaların Dansı Kısım 1-2


Ejderhaların Dansı Kısım 1-2/George R.R Martin

Uzun zaman olmuş buraya girmeyeli.Harika bir kitapla geri döndüm.Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin yayınlanmış son kitaplarının yorumuyla.Herkesin bildiği ismiyle Taht Oyunları.Son yılların en popüler dizi ve kitap serisi.Popülerliğini kesinlikle sonuna kadar hakediyor.Şimdi bu son yayınlanan kitap olduğu için spoilersız bir yorum yazacağım çünkü Taht Oyunlaı hakkında spoiler yemekten bizzat nefret ediyorum o yüzden aynı şeyi bunu okuyan insanlara yapmak istemiyorum.
Kitaba gelirsek eğer olaylar 4.kitaptan bir hayli farklı çünkü 4.kitabı okuyanlar bilirler hiçbir ana karakteri okuyamamıştık yaklaşık 800 sayfa kadar eğer yanlış hatırlamıyorsam.Ejderhaların Dansı'nda ise istemediğiniz kadar Arya.Tyrion,Jon ve Dany'nin kısımları var.Şunu söylemek istiyorum öncelikle Dany (tam adını yazmak zor :D ) yani Ejderhaların Annesi karakterinden hiç hoşlanmıyorum.Her şeyi çok kolay elde ettiğini ve sevgili yazarımız Martin tarafından biraz torpilli olduğunu düşünüyorum.Hiçbir karaktere acımayan, onları hunharca öldüren Martin iş Dany'e gelince bütün silahlarını saklıyor ve Khaleesi her istediğini alıyor.3 tane ejderhası var diye her şey onun sanki.Çok sevenleri var onu da biliyorum ama Starklara yapılan şeylerden sonra onun hala istediğini yapması sinirlerimi bozuyor.
Kitapta benim ağzımı kapatamama sebep olan bir süpriz var ki bütün serinin kaderini 180 derece döndürebilecek cinsten bir şey.Okuduktan sonra ben bunu nasıl düşünemedim diyorsunuz.Bu süprizin beni acayip heyecanlandırdığını söyleyebilirim sadece çünkü tek kelime etsem spoiler olur.
Arya ve Bran'ın kısımları tıpkı Dany'nin kısımları gibi ağır ilerliyor ve okurken çoğu zaman sıkılmadan edemedim.Tamam çok merak ediyorum ama hiç olay olmuyor.Kitapta beni en sıkan yerler Bran'in kısımlarıydı.Umarım bir sonraki kitapta olaylar biraz gelişir...
Son olarak Jon'dan bahsetmek istiyorum ki kendisi benim son umudumdur.Bunu da açıklayamam malesef.Ben hayatımda bu kadar iyi kalpli ve onurlu bir karakter okumamıştım.Ya sen nasıl birisin Jon Snow.Gerçek hayatta olmanı ve seni tanımayı çok isterdim yani öyle böyle değil.Kitapta asil olmayıp en asil olan kişi sensin.Eddard Stark'ın ne kadar güzel özelliği varsa onu almış resmen.
Bu serinin insanlara öğretecek binlerce şeyi olduğunu düşünüyorum.Bu kitaplar benim gözümde fantastik değil gerçek.Hatta o kadar gerçekki bütün hanedanlar bir ülkeyi ,gelmekte olan kış ve akyürüyenlerde küresel ısınma gibi dünya çaplı felaketleri temsil ediyor.Ben okurken böyle görüyorum bütün olayları ve bakış açınız değişince kitaplarda bambaşka şeylere dönüşüyor.Ve insanların nasıl kışı ya da akyürüyenleri umursamadan Taht Oyunları oynadığını görmek beni çok düşündürüyor...

3 yorum:

Şule Uzundere dedi ki...

Bu kitap uzun zamandır bende de var ama serinin yayınlanan son kitabı diye okumayı hep erteledim. Şimdi bunu okursam diğer kitapları beklemek zor olur diye. Bu sene içinde okumayı düşünüyorum.

Dany karakteri bana da itici geliyor. Tamam kötü olaylar da yaşadı ama GOT evrenine göre çok şanslı bir karakter. Bu kadar şansı hak etmediğini düşündüğüm için karaktere sinir oluyorum.

Buypasa dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
zehraツ dedi ki...

bende uzun süredir bekletiyordum ama artık dayanamadım şimdi diğer kitapları beklemek gerçekten zor.

benim gibi düşünen birini görmek çok mutlu etti beni.:) dany kesinlikle demir tahtı haketmiyor.